Polska – z czym kojarzą nasz kraj za granicą?

· · · · · · | Ciekawostki

Gdyby obcokrajowiec poprosił Cię abyś powiedział kilka słów o swoim kraju, opisaniu czym Polska wyróżnia się na tle innych krajów, co byś powiedział?

 

 

Pierwsze co przychodzi Ci na myśl to piękne kobiety, sukcesy reprezentacji w piłce ręcznej, a także kilka nazwisk sławnych uczonych? Oprócz tego jest jeszcze wiele innych rzeczy, w których Polacy nie mają sobie równych. Polska jest kojarzona na świecie z nazwiskiem konkretnej osoby (np. Jan Paweł II, Lech Wałęsa) oraz z daną marką – charakterystyczne logo, slogan czy po prostu niezawodność danego produktu… Zastanawiałeś się kiedyś jakie polskie marki są najbardziej rozpoznawalne za granicą?

 

 

Możliwe, że będziesz zaskoczony, ale Polska jest jednym z większych eksporterów mebli.  To właśnie meble polskich producentów często trafiają  na światowe rynki. Głównymi odbiorcami są Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Czechy. Nasi sąsiedzi doceniają to co polskie, a świadczy o tym fakt, że eksport mebli w 2014 roku przekroczył 8,6 mld euro, to jest około 36,6 mld złotych! Od 2010 roku eksport wzrósł o ponad 40%.  Rośnie znaczenie Polski jako eksportera mebli – możemy być dumni - a to ma przełożenie na pozytywne postrzeganie naszego kraju w handlu zagranicznym.

 

 

Ubiegły rok, był rokiem dynamicznych wzrostów w eksporcie mebli. Oprócz naszych zachodnich sąsiadów, meble z Polski zapragnęły również mieć takie kraje jak: Rumunia (24% wzrost w stosunku do roku 2014), Słowacja (21% wzrost), USA (21% wzrost), Portugalia (20% wzrost) czy Holandia (20% wzrost). Brzmi nieźle, prawda? A to dopiero początek… Średni wzrost eksportu w 2015 roku wzrósł o 8% w stosunku do roku ubiegłego.

 

 

Dlaczego więc warto wiedzieć o tym, że Polska jest ważnym graczem na rynku eksportu mebli? Głównym producentem mebli na świecie są (dla nikogo zaskoczeniem) Chiny, potem zaś – już z dużą różnicą bo 124,5 mld euro -USA. Kolejni w rankingu są nasi europejscy sąsiedzi Niemcy i Włochy. I jeśli chodzi o Europę to na tym koniec… bo Polska niewiele odbiega w produkcji od w porównaniu z wymienionymi krajami. Jest za to trzecim głównym europejskim producentem mebli (patrz rysunek poniżej).

 

 

producenci mebli
rys. prezentacja M. Adamowicza, Polskie meble na światowych rynkach,na podstawie danych Eurostat i Urzędów Statystycznych wybranych krajów

 

 

 

Zatem jeśli kiedykolwiek zostaniesz zapytany, w czym Twój kraj jest dobry, śmiało możesz powiedzieć, że w produkcji i eksporcie mebli.

 

 

Chętnie pomagamy naszym Klientom w realizacji transportu mebli nie tylko drogowo, lecz także morsko- do dalekich krajów. Sprawdź nasz serwis. Zapytania można wysyłać na quotes@widebridge.pl

 

 

Źródło: http://www.oigpm.org.pl/