Propozycja zmian w wynagrodzeniach dla kierowców

No Tags | Uncategorized

Niedawno odbyły się obrady dotyczące zmian w ustawie dotyczącej czasu pracy kierowców.

 

W rozliczaniu pracowników, którzy wykonują przewozy międzynarodowe, mają nastąpić zmiany polegające na zlikwidowaniu diety i ryczałtu. Inaczej naliczane będą składki, teraz od kwoty 4443 zł. Dla przedsiębiorców jest to niekorzystna wiadomość, ponieważ, aby kierowca otrzymywał wynagrodzenie na poziomie sprzed zmian, koszt utrzymania pracownika wzrośnie od 1000 zł, aż do 2500 zł.

 

Propozycja nowych przepisów dotyczy transportu zagranicznego, ponieważ od teraz kierowca w tym przypadku nie będzie już w podróży służbowej. Zniknięcie diety i ryczałtu ze składowych wynagrodzenia to ogromną zmiana, gdyż te składowe nie podlegały opodatkowaniu. Wprawdzie nowelizacja przewiduje ulgi w opłatach składkowych i podatkowych, ale już nie będą dla pracodawcy tak korzystne, jak dotychczasowe naliczanie wynagrodzeń. Aktualnie ponad 80% firm transportowych w Polsce to małe lub średnie przedsiębiorstwa, które mogą mieć trudności we wdrożeniu nowych przepisów. Duże firmy już zaczęły wprowadzać większe płace brutto, zatem zmiany u nich nie będą tak dotkliwe.

 

Temat nowelizacji ustawy podjęto m.in ze względu na samych zainteresowanych, czyli kierowców. Branża transportowa od lat zmaga się z ogromnym deficytem pracowników, szacunkowo brakuje nawet do 100 tyś. osób. W zasadzie nowe oskładkowanie podstawy wynagrodzenia nie jest zachęcające, a według nowej ustawy podatek będzie odprowadzany od kwot nie niższej niż 4443 zł. Drugim ważnym powodem wprowadzenia zmian, była sugestia UE o takiej konieczności, ponieważ na jej terenie mocno kwestionowano zasadność naliczania wynagrodzeń polskich kierowców. W myśl nowej ustawy, ma to być ujednolicone i klarowne, również pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą. Nowe naliczanie składek będzie też bardziej zasadne pod zmiany w Pakiecie Drogowym, dotyczące płacy minimalnej. Sposób egzekwowania będzie łatwiejszy i prostszy dzięki ujednoliceniu wynagrodzeń kierowców i wycofaniu z nich składowych takich jak wyjazd służbowy i dieta.