Wielkie inwestycje w Zachodniopomorskiem

No Tags | Uncategorized

Rok 2018 przyniesie kontynuację prac na drogach w województwie zachodniopomorskim, a także ma zaowocować kontraktem dotyczącym budowy tunelu w Świnoujściu.

 

Aktualnie na tym terenie prowadzone są roboty drogowe w ramach 14 kontraktów, o wartości 5 mld zł. Łączna długość odcinków objętych pracami wynosi 222 kilometry.

 

Najbardziej istotnym projektem jest budowa drogi S6 wraz z obwodnicą Koszalina i Sianowa, a także obwodnica Szczecinka na drodze S11 i obwodnica Wałcza na trasie S10. Prognozy przewidują zakończenie tych prac w roku 2019.

 

Kolejnymi ważnymi inwestycjami są: modernizacja autostrady A6 na odcinku Szczecin Dąbie – Rzęsica i tutaj już ruszyły prace. Natomiast w fazie projektowej jest rozbudowa węzła Szczecin Kijewo, budowa drugiej jezdni na S3 w obwodnicy Zieleniewa, Morzyczyna i Kobylanki oraz budowa tras  Brzozowo – Miękowo i Miękowo-Rzęśnica. Tutaj prace mają ruszyć w roku bieżącym oraz przyszłym.

 

GDDKiA jest inwestorem zastępczym przy budowie tunelu, który ma połączyć wyspy Uznam i Wolin. Aktualnie trwają spory w tej kwestii, co do wykonawcy inwestycji i procedura prac nie posuwa się naprzód. Pierwszy przetarg został unieważniony. Szacowany koszt inwestycji to 912 mln zł – na tyle wycenił koszty świnoujski magistrat. Dofinansowanie unijne wyniesie 772 mln zł, pozostała kwota ma pochodzić z budżetu miasta Świnoujście. Długość tunelu wyniesie 1,44 km, a całość inwestycji 3,4 km. Trasa ma posiadać jezdnię z dwoma pasami, każdy po 3,5 metra szerokości. Pod jezdnią zostanie wybudowana droga ewakuacyjna.

 

W lipcu ubiegłego roku został zaktualizowany Program Budowy Dróg Krajowych. Zawiera on gwarancję środków finansowych na budowę S3, oraz S11, a także obwodnicę Myśliborza i Węgorzyna. Przyznano też pieniądze na Zachodnią Obwodnicę Szczecina w ciągu drogi S6.

 

Łącznie, w 2017 roku, na terenie województwa wyremontowano 94 kilometry dróg krajowych. Planuje się, że rok 2018 będzie bardziej owocny w zaplanowanych i zrealizowanych pracach drogowych.