Wiceminister rozwoju: kolej powinna wozić więcej towarów

· · · | Uncategorized

„Polska chce odwrócić negatywną tendencję dotyczącą przewozu towarów koleją” — powiedział we wtorek w Warszawie wiceminister rozwoju Witold Słowik. „W Polsce jeszcze 30 lat temu ponad 80 proc. towarów przewożono koleją, teraz tendencje się odwróciły — obecnie prawie 85 proc. przewożonych jest transportem samochodowym, co także odbija się na środowisku naturalnym i stanie dróg” – oznajmił Słowik. Nadmienił, że jedynie 15 procent towarów transportuje się pociągami.
 
„I tę tendencję Unia Europejska i Polska chcą odwrócić” – dodał.
 
W perspektywie i planie finansowym Unii Europejskiej dla Polski przygotowywany jest „ogromny budżet”, ukierunkowany na inwestycje kolejowe – 67 miliardów złotych. „W oparciu o te środki na pewno można w sposób znaczący zmodernizować kolej, tak ażeby więcej osób podróżowało koleją w dobrych warunkach, żeby kolej była jak najbardziej nowoczesnym transportem i jak najwięcej towarów było nią transportowanych” – podkreślił wiceminister.
 
Niemały nacisk położono w Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju na transport kolejowy , czyli budowę i modernizację sieci kolejowych , a także tabor. O tym również wspomniał wiceminister.
 
„Jednym z programów w ramach Planu jest program Luxtorpeda, którego celem jest wspieranie rozwoju polskich producentów taboru kolejowego.(…) Możemy się poszczycić dużym zaawansowaniem technologicznym w tym aspekcie. Posiadamy przynajmniej dwóch producentów – Pesę i Newag. Produkują oni pociągi, które z powodzeniem konkurują na rynkach światowych (…) Chcemy tę dziedzinę wspierać. Sądzę, że jest to dobry kierunek, służący zarówno rozwojowi polskiej gospodarki, jak również unowocześnianiu polskiego transportu kolejowego dedykowanego pasażerom” – powiedział Słowik.
 
Jako że nasza firma dostarcza najwyższej jakości usługi logistyczne, zapewniamy naszym Klientom serwis pełnokontenerowy oraz drobnicowy w zakresie transportu kolejowego. Z optymizmem patrzymy w przyszłość i liczymy na rozwój tego frachtu.