WAVE – nowoczesny samochód ciężarowy

No Tags | Uncategorized

Walmart Advanced Vehicle Experience (WAVE) to wizja pojazdu ciężarowego, zaproponowana przez amerykańską firmę Walmart. Wygląd pojazdu ma na celu nie tylko wprowadzenie nowego designu, ale w głównej mierze zwiększenie jego aerodynamiczności. Dzięki opływowemu kształtowi fali, zmniejsza opory dynamiczne o 20 % w porównaniu do innych samochodów ciężarowych z floty Walmart. Spadek oporów powoduje zmniejszenie zużycia paliwa o 10 %.

WAVE posiada również napęd hybrydowy, składający się z silnika elektrycznego, zestawu baterii i mikro-turbin. Napęd hybrydowy pracuję w 3 trybach: trybie ładowania, trybie elektrycznym oraz trybie hybrydowym. Kierowca może wybrać jeden z tych trybów dla zwiększenia efektywności jazdy, jak również może dokonać tego sam pojazd.

Mikroturbina jest przystosowana do jazdy na gazie ziemnym oraz na innych paliwach, które emitują niewielkie ilości spalin.

Oprócz unowocześnień pod maską, można również zauważyć odmienioną kabinę. Kierowca wsiada do pojazdu przez rozsuwane drzwi. Fotel kierowcy znajduje się na środku kabiny. Liczba wskaźników na desce rozdzielczej została ograniczona do dwóch monitorów i panelu sterowania. Budowa kabiny zwiększa również widoczność kierowcy podczas jazdy. Więcej szczegółów znajduje się w pliku video poniżej:

Źródło: http://www.businessinsider.com