Transport produktów z Chin – air and sea

· · · | Uncategorized

Rynek chiński z roku na rok staje się coraz ważniejszy. Nic dziwnego – można z niego sprowadzić coraz wyższe jakościowo produkty w dobrych cenach. Z tego względu warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób można zorganizować transport z Chin, tak aby był on możliwie najbardziej opłacalny.
 
1. Transport morski
 
Jest on dosyć częstym wyborem wielu importerów. Chociażby dlatego, że jest najtańszy. Tego typu transport sprawdza się świetnie, jeżeli wartość naszej przesyłki nie jest jakaś wielka, a nam niespecjalnie zależy na czasie.
 
Z drugiej strony – transport morski sprawdzi się właśnie wtedy, kiedy zamawiamy dużą ilość produktów na raz – owszem, trochę poczekamy na to, aż otrzymamy odpowiednie produkty, ale za to nie zapłacimy wielkiej kwoty.
 
Kluczem jest tutaj masa przewożonych towarów – jeżeli jest ona duża, to najbardziej opłacalny będzie transport morski.
 
2. Transport lotniczy
 
Tutaj sytuacja wygląda dokładnie odwrotnie niż w przypadku transportu morskiego. Najbardziej opłacalne będzie przewożenie towarów małych, ale o wysokiej wartości. Oczywistą zaletą przewozu lotniczego jest dużo krótszy czas transportu.
 
Oprócz tego, jaki wybierzemy środek transportu, bardzo ważna jest również jego formuła, którą musimy dogadać z chińskim dostawcą.
 
Najpopularniejsze warunki to: CIF (Cost Insurance and Freight) lub CFR (Cost and Freight) – w przypadku wyboru tych trybów to dostawca ponosi wszelkie koszty, ale też on wybiera przewoźnika i w przypadku CIF ubezpieczyciela. Brzmi fajnie? Tylko brzmi, w praktyce, zwykle ten wybór nie jest dla nas korzystny, dlatego lepiej zdecydować się na inną formułę współpracy.
 
Polecamy formułę EXW – strona kupująca płaci za transport i ponosi za nią odpowiedzialność. W praktyce jest to lepsze, ponieważ możemy wybrać firmę kurierską, która działa na zasadzie „door to door” i współpracuje z agencjami celnymi. Dzięki temu, w praktyce będziemy mieli dużo mniej problemów.
 
Warto pamiętać, że rejs z Szanghaju do Gdyni trwa ok. 40 dni, a do Hamburga 30 dni. W tym czasie dobrze jest przygotować wszelką niezbędną dokumentację do odbycia odprawy celnej.