Transport ponadgabarytowy

· · | Transport

Jakie są najczęstsze problemy w transporcie ponadgabarytowym ?
 
Transport ładunków ponadgabarytowych, czyli tych największych i najcięższych to prawdziwy transportowy sport wyczynowy. Zlecenia tego typu zwykle są bardzo unikalne i bardzo kosztowne.
 
Jak duże są ładunki ponadgabarytowe?
 
Właściwie, to nie ma żadnych ograniczeń, poza tym jakim sprzętem dysponuje dana firma transportowa oraz tego czy to co chcemy przewieźć zmieści się na drodze. Co ciekawe, według ekspertów technologia jest obecnie tak bardzo rozwinięta, że da się przewozić nawet domy, promy kosmiczne i inne ogromne konstrukcje, które wydawałoby się, że są nie do ruszenia.
 
Od kiedy zaczyna się transport ponadgabarytowy?
 
Jeżeli to co przewozimy ma ponad 16,5 m długości, 4 m wysokości oraz 2,5 szerokości, masa przekracza 42 tony i jest niepodzielne – wtedy możemy mieć pewność, że mowa o transporcie ponadgabarytowym.
 
Co się przewozi w ramach tego typu transportu?
 
Często będą to rekwizyty filmowe, ciężki sprzęt budowlany, maszyny rolnicze, elektrownie wiatrowe, różne zbiorniki, eksponaty muzealne, samoloty, śmigłowce, czołgi, elementy pociągów, chociaż tak jak wspominaliśmy wcześniej – nie ma tutaj praktycznie żadnych ograniczeń. Warto zwrócić uwagę, że zestawy drogowe, potrzebne do przewiezienia tego typu transportów potrafią osiągnąć nawet ponad 60 metrów!
 
Co jest najważniejsza dla przewoźnika?
 
Jak łatwo się domyślić – najważniejsze są gabaryty tego co trzeba przewieźć. Oczywiście to nie jedyny czynnik, ważna jest też konkretna specyfikacja materiałów z jakiego wykonany jest dany obiekt, jego wytrzymałość, wartość i tak dalej. Kiedy przewoźnik pozna już te wszystkie ważne szczegóły, wtedy wytyczana jest odpowiednia trasa, tak aby ładunek był w stanie przejechać z punktu A do punktu B, bez cofania się z powodu np. zbyt niskiego tunelu.
 
Ładunki ponadgabarytowe bardzo często trafiają do Polski za pośrednictwem portu rzecznego w Opolu, w którym są rozładowywane, a następnie przeładowywane na inne środki transportu.