TOP 10 towarów Australii – sprawdź co warto eksportować.

· · | Ciekawostki

529288

 

Australia jest dwunastą największą gospodarką świata i jednym z niewielu krajów, który przetrwał globalny kryzys finansowo-gospodarczy z 2008 roku notując wysoki poziom wzrostu gospodarczego. Kraj ten jest wysoko rozwinięty gospodarczo. W dużej mierze zawdzięcza to ogromnym i różnorodnym zasobom surowców mineralnych.

 

Współpraca z Polską
W 2014 r. obroty handlowe Polski z Australią osiągnęły 1.038,5 mln USD (wzrost o 22% w porównaniu z rokiem 2013). Eksport do Australii z Polski wyniósł 649,4 mln USD (wzrost o 26%), a import towarów z Australii 390,0 mln USD (wzrost o 17%). Można zauważyć zdecydowany wzrost wymiany handlowej pomiędzy Polską a Australią od momentu przystąpienia Polski do UE.

 

Perspektywy na współpracę obu Państw daje sektor maszyn i urządzeń górniczych, budowlanych, drogowych, przemysł okrętowy i stoczniowy, w tym jachtowy oraz przemysł lotniczy a także przetwórstwa rolno-spożywczego.

 

Poniżej przedstawiamy zestawienie głównych towarów w eksporcie i imporcie

 

TOP 10 towarów eksportowych Australii

 1. Złoto
 2. Węgiel
 3. Nasiona i owoce oleiste
 4. Pozostałe rudy metali nieszlachetnych
 5. Napoje alkoholowe
 6. Ołów
 7. Leki (też weterynaryjne)
 8. Złote monety
 9. Rudy metali szlachetnych (bez złota)
 10. Wełna i inna sierść zwierzęca

TOP 10 towarów importowych Australii

 1. Leki (też weterynaryjne)
 2. Samochody osobowe
 3. Sprzęt budownictwa lądowego
 4. Samochody ciężarowe
 5. Maszyny specjalistyczne
 6. Produkty medyczne i farmaceutyczne
 7. Mechaniczne urządzenia przenośnikowe
 8. Statki i łodzie
 9. Instrumenty pomiarowe i kontrolne
 10. Związki organiczno-nieorganiczne

Źródło:  K. Żołądkiewicz, AUSTRALIA JAKO PARTNER HANDLOWY POLSKI, 2013.

 

 

Ciekawostki- Australia, kraj innowacji

 

O innowacyjności australijskiego społeczeństwa świadczy wiele wynalazków i rozwiązań nowatorskich, które doskonale przyjęły się na świecie. Należą do nich np. czarna skrzynka montowana dziś w każdym pasażerskim samolocie, zbudowanie platformy dla Google Maps (w 2003 roku, w Sydney, bracia Lars i Jens Rasmussen stworzyli startup  o nazwie Where 2 Technologies, związany z opracowywaniem map, który później został przejęty przez Google w celu wykorzystania dotychczasowych idei do przygotowania Google Maps), wi-fi (wireless fidelity – bezprzewodowa technologia sieciowa), rozrusznik serca,  antybiotyk, lek na grypę, wielodniowe soczewki kontaktowe, lodówka, czy też spłuczka toaletowa dzielona na mniejszy i większy zbiornik wody. W wielu przypadkach były to więc pomysły motywowane potrzebą.