Rewolucja technologiczna w transporcie morskim

· · · · | Ciekawostki

Rewolucja technologiczna dopiero się zaczyna.

Jeżeli przewoźnicy morscy chcą być w czołówce najlepszych graczy, ważne jest, aby uważnie śledzili nowe możliwości technologiczne.

 

Za 15 lat przemysł żeglugowy będzie prawdopodobnie wyglądać zupełnie inaczej niż obecnie. Teraz digitalizacja ma decydujący wpływ na nasze codzienne życie. Fala nowych technologii już zaczęła  rewolucjonizować przemysł i prawdopodobnie nabierze tempa do roku 2030. Jeżeli przewoźnik nie wdrożył się jeszcze w badania  nowych możliwości technologicznych, teraz jest czas, aby mógł to zrobić, i to jak najszybciej.

 

W ciągu ostatnich kilku lat, wielu przewoźników zaczęło wdrażać technologiczne zmiany. Na przykład zainstalowali na swoich statkach systemy , które mogą monitorować i mierzyć wydajność poszczególnych urządzeń na statku i wysyłać dane na ląd w celu dalszej analizy. 

 

Wielu przewoźników robi to systematycznie już od kilku kilka lat. Uważnie obserwują korelację pomiędzy swoją działalnością a wynikami.  Wcześniej, taki monitoring koncentrował się na zużyciu paliwa, ale w dłuższej perspektywie rozszerzy  się to również na inne dziedziny, za pomocą których utrzymanie silników, urządzeń i innych elementów na pokładzie będzie mogło być wykonywane za pomocą technologii czujników.

timthumb
fot. myimaginationtv.com

 

Lloyd’s Register Marine w swoim raporcie „Global Marine Technology Trends 2030″ niedawno wyszczególnił 8 trendów technologicznych, które w przyszłości będą odgrywały kluczową rolę w branży przemysłu morskiego.

 

1. Zaawansowane materiały

które sprawiają, że możliwe jest zastąpienie stali w wybranych miejscach na statku, na przykład, przez zastosowanie materiałów kompozytowych wykonanych przez drukarki 3D.

 

2.  Analiza big-data

Zapewnia odkrycie nowych połączeń operacyjnych, poprzez przetwarzanie milionów danych. Staną się one dostępne dzięki nowym czujnikom zamontowanym na wszystkich ruchomych częściach statku.

 

3.  Robotyka

Będzie wykorzystywana do podnoszenia ciężkich ładunków i kontroli miejsc do których nie dociera  ludzka ręka. Drony również należą do tej kategorii.

 

4. Czujniki

będą dostępne do wielu celów w rozsądnej cenie. Mogą one być wykorzystywane do przekazywania danych między statkami a lądem lub monitorować informacje w maszynach.

 

5.  Komunikacja

pomiędzy statkiem a lądem będzie jeszcze bardziej płynna. Już teraz dane satelitarne stają się znacznie bardziej dokładne. Jednak będzie to również poruszało kwestie bezpieczeństwa cybernetycznego i zwiększy koszty zabezpieczenia danych.

 

6. Przemysł stoczniowy

staje się coraz bardziej zautomatyzowany, bardziej zintegrowany i coraz bardziej zależny od oprogramowania.

 

7. Napęd i moc

istotna kwestia dla statków opierających się na nowych paliwach, takich jak LNG (skroplony gaz ziemny), technologii hybrydowej, ogniwach paliwowych i eksploatacji baterii.

 

8. Smartship

stanowi istotę pełni zdigitalizowanego i automatycznego statku.

 

 

 

Na podstawie artykułu shippingwatch.com