Port lotniczy na Mazurach – inwestycja, która przyniesie wiele korzyści
Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego przeznaczy w roku 2017 ponad 29 mln złotych na regionalny port lotniczy w Szymanach. Zaplanowano między innymi rozbudowanie płyty postojowej lotniska oraz parkingu przed terminalem. Samorząd jest 100 proc. udziałowcem Spółki Port Lotniczy „Warmia i Mazury”.
Na rozbudowanie płyty postojowej przeznaczone zostanie ok. 7 mln zł. Dobudowane zostanie około 100 miejsc parkingowych. W planach jest również budowa masztu telefonii komórkowej, zostanie ona uruchomiona w ciągu najbliższych miesięcy.
Przed otwarciem lotniska w 2016 roku zakładano, że obsłuży on w przeciągu roku 30 tys. pasażerów, jak się okazało, ta liczba wyniosła aż 45 tys. Oznaczało to jednoznaczną potrzebę rozbudowania portu lotniczego w Szymanach.
Zakłada się stopniowy, ale stały wzrost pasażerów na lotnisku w Szymanach. Ważną informacją dla wielu osób będzie możliwość dotarcia z tego lotniska do takich lotnisk jak Londyn Stansted czy Londyn Luton.
Zwiększenie możliwości lotniska będzie również ciekawą informacją dla transportu, ponieważ będzie oznaczało to zwiększenie jego wydolności pod tym względem. Być może powstaną również kolejne połączenia, co dodatkowo zwiększy jego możliwości.
Jak wskazuje samorząd rozwój lotniska ma przyciągnąć do Warmińsko-Mazurskiego nowych inwestorów, którzy dostrzegą potencjał rozwoju regionu. Jest to bardzo prawdopodobne. Eksperci wskazują, że rozwój lotnisk wspomaga rozwój siatki biznesowo-inwestycyjnej. Dlatego warto dofinansowywać lotniska, nawet jeżeli miałyby być przez jakiś czas nierentowne.
Port lotniczy w Szymanach działa od 20 stycznia 2016 roku – czyli dokładnie rok. Rozbudowa starego, powojskowego obiektu kosztowała ok. 204 mln złotych i została w większości sfinansowana z funduszy Unii Europejskiej.