Polska gospodarka napędzana przez eksport do Czech

· · · · | Spedycja · Transport

 Czesi kupują polskie części

 

Polska jest jednym z większych eksporterów części do samochodów. Wielu naszych europejskich sąsiadów sprowadza od nas ten towar. Największym odbiorcą są Niemcy, drudzy zaś z kolei są Czesi.  Nasz południowy sąsiad sprowadził od nas w ubiegłym roku towar o łącznej wartości  823 mln euro.

 

 

Wartość eksportowanych z Polski części i akcesoriów w 2015 roku po raz pierwszy przekroczyła 20 mld euro.

 

 

Jest kilka rzeczy, które sprzyjają eksportowaniu do Czech…

 

 

Doskonałe połączenia drogowe i kolejowe to jedna z głównych zalet  dla polskich eksporterów.  Ponadto, Czechy znajdują się w Unii Europejskiej co oznacza brak jakichkolwiek utrudnień w wywozie tam wszelkich towarów.  Nie podlegają one odprawie celnej, a to usprawnia czas transportu oraz obniża  jego koszty.

 

 

Polsko-czeska wymiana handlowa od zawsze stanowiła element więzi gospodarczych. Warty podkreślenia jest fakt, że Czechy są  najbardziej rozwiniętym gospodarczo krajem byłego obozu socjalistycznego.

 

 

Czechy to ważny partner gospodarczy dla Polski. Zajmują piąte miejsce jeżeli chodzi o wielkość obrotów gospodarczych z naszym krajem (po Niemczech, Rosji, Chinach i Włoszech).

 

 

Polskie towary, które pożądają Czesi…

 

 

to przede wszystkim mięso drobiowe, sery, olej rzepakowy, wyroby piekarnicze, ciasta, mięso wieprzowe i papierosy.

 

Polski eksport do Czech stanowi:

  • Eksport wyrobów przemysłowych do Czech (30,79%) – głównie żelazo i stal (35,57%)
  • Eksport maszyn i środków transportu (25,62%)
  • Eksport pojazdów samochodowych (30,36%)
  • Eksport wyrobów rolno spożywczych (12%)
  • Eksport wędlin i mięsa do Czech (27% )sektora rolno-spożywczego, mięso i podroby z drobiu (11,3%), sery i twarogi (9,8%), mięso wieprzowe (9,0%), pieczywo cukiernicze (7,8%), wyroby tytoniowe (5,7%) oraz czekolada i wyroby zawierające kakao (5,0%)

 

Silny zespół drogowy Wide Bridge od lat zapewnia sprawdzony serwis do Czech z każdego miejsca w Polsce. Transportowane są tam zarówno towary general cargo jak i te sklasyfikowane jako niebezpieczne  w transporcie drogowym – ADR.  Po szczegółówe wyceny, zachęcamy do kontaktu quotes@widebridge.pl

 

 

Źródło: exportgroup.pl