Planujesz przeprowadzkę? Oto kilka praktycznych porad jak zabezpieczyć rzeczy w transporcie

· · · · | Ciekawostki · Transport

Przeprowadzka – przez większość z nas kojarzona raczej z mało sympatycznym obowiązkiem. No chyba, że z niecierpliwością wyczekujemy momentu wprowadzenia do nowego, wymarzonego własnego M. Tak czy siak, wolimy raczej to zrobić szybko i bezboleśnie, tak aby nie tracić czasu i mieć szybko z głowy. Wbrew pozorom ważnym aspektem podczas pakowania jest prawidłowe zabezpieczenie przedmiotów. Pozwala na uniknięcie szkód, a na pewno każdy z nas ma taką rzecz, na którą chucha i dmucha aby tylko się nie zniszczyła. Poniżej przedstawiamy kilka porad jak prawidłowo zapakować i zabezpieczyć do transportu poszczególne rzeczy.

 

 

Co na pewno się przyda?

 

Kartonowe pudła – to pierwsze co przychodzi Ci na myśl, prawda? Niby proste, ale co warto wiedzieć…

 

Nie trzeba od razu kupować nowych pudeł. Wiele sklepów odda za darmo swoje nieużywane – ważne natomiast, żeby były nienaruszone. Jeśli jest przerwany lub naderwany, lepiej znajdź inny i nie ryzykuj. Sprawdź też czy są na nim jakieś niepotrzebne naklejki lub kody kreskowe – jeśli tak – usuń je lub zamaluj bo ułatwi to pracę skanerom firm transportowych.

 

Często na kartonie jest informacja na temat dozwolonej maksymalnej wagi. Zdecydowanie lepiej będzie trzymać się tych wymagań i nie pakować do niego więcej niż potrafi umieścić.

 

Jeśli chcesz przetransportować kruche i delikatne rzeczy, dobrze aby włożyć je w dwa kartony. W takim przypadku, koniecznie zabezpiecz przedmiot czymś co zamortyzuje wstrząsy. O takich sposobach już za chwilę.

 

 

Taśma – czy wystarczy ta zwykła biurowa?

 

Niestety ale nie. Nawet jeśli okleisz pudło na wszystkie możliwe strony nie masz zagwarantowanego bezpieczeństwa. Taśma musi być gruba i szeroka. Najlepiej  korzystać z samoprzylepnej taśmy lub posiadającej włókna nylonowe, dodatkowo wzmacniające jej wytrzymałość. W przypadku cięższych paczek, należy też okleić taśmą karton od dołu aby uchronić przed nieprzewidzianym „wypełznięciem” ważnych rzeczy.

 

Amortyzujące wypełniacze – do czego?

 

Popularne wypełniacze, pozwalają załagodzić sytuację w przypadku uderzeń, upadków czy nagłego przewrócenia się. Idealne dla delikatnych przedmiotów, mogących się łatwo uszkodzić czy potłuc. Na zdjęciu jeden z wymienionych niżej typów wypełniaczy:

flopak
Fot. paknex.com.pl

  • Flopak – to styropianowa kostka

PLUS: sprawdza się przy przy ciężkich i lekkich rzeczach/ towarach

MINUS: ze względu na niewielkie wymiary bardzo łatwo dostają się do wnętrza zabezpieczanych przedmiotów.

Wypełniaczy flopak nie stosuje się do opakowywania elektroniki, ponieważ wytwarzają elektryczność statyczną (poprzez pocieranie się o siebie), co może zniszczyć układy elektroniczne.

  • Skropak – czyli w pełni biodegradowalny flopak

PLUS: antystatyczny (można stosować do elektroniki)
MINUS: nie zawiera żadnych związków toksycznych i rozpuszcza się w wodzie, dlatego nie powinien być wystawiany na działanie warunków pogodowych takich jak deszcz czy śnieg.

  • Poduszki powietrzne

PLUS: tanie, sprawdzające się przy przewozie mniejszych przedmiotów np.. porcelany, szkła.
MINUS: jednak kompletnie nieprzydatne w przypadku, gdy pakunek zawiera ostre zakończenia.

  • Gazety, papier

PLUS: przy takim zabezpieczeniu przedmioty na pewno się nie zakurzą i nie pobrudzą
MINUS: bez większych właściwości amortyzujących.

  • Formy styropianowe – stosowane są przede wszystkim przez producentów sprzętów elektronicznych i wyposażenia domu.

PLUS: kształtem idealnie dopasowane do zapakowanego przedmiotu. Zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa.

 

 

No i na koniec, coś co lubimy najbardziej…

  • Folia bąbelkowa – nie tylko do strzelania :)  lecz przede wszystkim…

Do owinięcia delikatnego przedmiotu. Następnie oklejamy taśmą i gotowe.

 

 

Jeśli masz w planach przeprowadzkę a nie wiesz jeszcze jak zorganizować transport, chętnie pomożemy Ci w jego realizacji. Zaaranżujemy transport drobnicowy dla Twoich ważnych przedmiotów.