Lewitujący autobus – sposób na rozładowanie korków

· · · · | Ciekawostki

Jakiś czas temu prezentowaliśmy Wam na Facebooku chiński wynalazek przyszłości , teraz stał on się faktem. Otóż chiński lewitujący autobus wkrótce wyjedzie na drogi. 

 

 

TEB ,czyli Transit Elevated Bus został zaprezentowany na tegorocznych targach China Beijng International High-Tech Expo. Pomysł zyskał ogromną popularność, ale raczej nie pokładano w nim ogromnych nadziei. Nie wierzono, że zostanie skonstruowany – a jednak! Firma Transit Explore Bus na początku sierpnia zaprezentowała światu gotowy model Transit Elevated Bus. Miasto Qinhuangdao w północno-wschodnich Chinach przygotowało infrastrukturę niezbędną dla TEB. Pojazd przewiózł już pierwszych pasażerów i będzie testowany na drogach tego miasta.

 

 

TEB na aż 20 metrów długości i 5 metrów wysokości. Szerokość pojazdu to niecałe 8 metrów, dzięki czemu zmieszczą się pod nim dwa pasy ruchu. Na pokładzie znalazło się miejsce dla ok. 300 osób, choć jak zapowiadali twórcy, pojazdy można łączyć ze sobą, dzięki czemu na najbardziej zatłoczonych trasach TEB zabrać będzie mógł nawet ponad 1000 osób. 

 

 

Jak działa pojazd?

 

TEB wykorzystuje prowadnice zainstalowane po dwóch stronach użytkowanych już dróg. Pokład dla pasażerów znajduje się ponad dwa metry nad ziemią, a przestrzeń pod nim przeznaczona jest dla samochodów poruszających się tą samą drogą. Pojazd może zatem omijać korki, przewożąc pasażerów, niezależnie od aktualnego natężenia ruchu.

 

 

Jakie ma zalety?

 

  • Elektryczne zasilanie, które pozwala ograniczyć zużycie paliwa i emisje szkodliwych spalin.
  • W przyszłości z chińskich miast znikną dziesiątki tradycyjnych autobusów, które również przyczyniają się do powstawania korków.

 

Oprócz pozytywów są jednak słabe strony projektu, a mianowicie pod Transit Elevated Bus przejadą jedynie samochody o wysokości nie większej niż 2 metry. To uniemożliwi przejazd chociażby wozom straży pożarnej na drogach dwupasmowych. Ponadto, drogi, po których ma się poruszać nie mogą być poprzecinane wiaduktami, z uwagi an wysokość autobusu – 5 m.

 

 

Pomysł, który z powodzeniem wszedł w życie chińskich mieszkańców niekoniecznie może okazać się strzałem w dziesiątkę dla innych krajów. Jedno jest pewne, Transit Elevated Bus może przyczynić się do częściowego rozładowania korków na największych drogach dużych miast w Chinach.