Kontrole graniczne w Portugalii i Włoszech będą tymczasowo wznowione

No Tags | Uncategorized

W związku z tym, że Portugalię odwiedzi papież Franciszek, Rada Ministrów podjęła decyzję o wznowieniu kontroli granicznych. Działania te będą podjęte na czas wizyty, czyli w dniach 10-14 maja br.

Kontrole są niezbędnym elementem bezpieczeństwa przy tak dużych wydarzeniach, chociaż dla kierowców stanowią utrudnienie.

Nie będzie to jednak jedyne przedsięwzięcie, które ma wykluczyć próby ewentualnych ataków terrorystycznych. Rząd Antonio Costy planuje wspomóc się najnowszą technologią i wykorzystać drony do patrolowania obchodów objawień fatimskich, na których to ma pojawić się papież.

W tych dniach na pewno też będzie wzmożony ruch na drogach, ale rzecznik prasowy sanktuarium fatimskiego nie jest w stanie podać przybliżonej liczby osób. Szacunkowe dane, przewidywane przez lokalne władze, mówią o 8 milionach wiernych obecnych na wydarzeniu.

12 maja w wojskowej bazie Monte Real, zaplanowano lądowanie samolotu, na którego pokładzie będzie papież Franciszek. Zapewne i w tamtych okolicach będą występowały utrudnienia na drogach.

To nie koniec komplikacji granicznych w miesiącu maju. We włoskiej Taorminie odbędzie się szczyt G7, zaplanowany na 26-27 maja br.

Włoskie władze wznowią kontrole graniczne na przejściach lądowych, morskich i lotniczych. Czas w jakim przywrócone zostaną działania kontrolne jest długi, bo aż od 10 do 30 maja 2017.

Od 7 kwietnia br. wznowiono też odprawy podróżnych na granicach zewnętrznych strefy Schengen. Kontrole są szczegółowe i mogą opóźniać wjazd lub wyjazd poza granice UE. Decyzje o takich przedsięwzięciach podjęła Unia Europejska, nowelizując Kodeks Graniczny Schengen. Uznano, że w związku z powtarzającymi się atakami terrorystycznymi na terenie UE, trzeba podjąć działania, które pozwolą zminimalizować to ryzyko. Straże graniczne na bieżąco obserwują natężenie ruchu i zapewniają, że zadbają o płynność na granicach.

Swobodne poruszanie się po krajach UE zostało więc nieco zakłócone, ale są to czynności, które nie mogą zostać pominięte, ponieważ skala zagrożenia jest bardzo wysoka.