Importujesz spoza UE? Odrocz VAT i skróć czas odprawy

· · · · · · · · · | Spedycja

Polscy przedsiębiorcy szukają sposobów na zatrzymanie w firmie pieniędzy. Optymalizacja kosztów to jeden z kluczowych elementów prowadzenia działalności gospodarczej, zwłaszcza w czasach rosnącej konkurencji. Jednym ze sposobów, dzięki któremu, mamy szansę na poprawę płynności jest skorzystanie z odprawy uproszczonej w myśl art 33a.

Na czym polega odprawa w uproszczeniu?

Kiedy towar importowany dociera do Polski standardową procedurą jest odprawa celna. Odprawa w uproszczeniu daje możliwość rozliczenia podatku VAT w deklaracji VAT 7 bez konieczności płacenia go w momencie dokonywania faktycznego przywozu towaru z kraju trzeciego. Pieniądze, które musiałyby zostać zamrożone poprzez zapłatę VAT-u przy odprawie celnej zostają na koncie do czasu ewentualnego regulowania podatku VAT w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy.

Jakie z tego płyną korzyści?

  • środki pieniężne nie są zamrażane w kwotach VAT-u – możliwość szybszego obracania kapitału
  • skrócenie czasu odprawy (max. 2 godziny) oraz ograniczenie ilości rewizji
  • bezgotówkowe rozliczanie VAT z tytułu importu

Odroczenie płatności podatku to usługa znana od dawna. Odprawa w myśl art 33a zyskuje na popularności i często konkuruje z odprawami fiskalnymi w Hamburgu. Jej główną zaletą w stosunku do odprawy fiskalnej w Niemczech jest fakt, iż odprawiając się w Polsce zyskujemy tak cenny w wielu przypadkach czas. Taka odprawa jest traktowana priorytetowo przez agencję celną, a całość trwa 30 minut. W ten sposób można ominąć newralgiczny punkt jakim jest przeładunek w porcie w Hamburgu czy Frankfurcie.

 

 

Dobrym przykładem może tu być import morski z Chin na serwisie bezpośrednim AE 10. Statek omija Hamburg, wpływając bezpośrednio do Gdańska. Zyskujemy wtedy kilka dni a odprawa w uproszczeniu sprawia, że cały proces realizacji przesyłki przebiega sprawniej.

 

 

Podstawą prawną, która reguluje warunki korzystania z wyżej wymienionej formy odprawy jest art. 33a Ustawy o VAT. Wszelkie informacje odnośnie tego jak skorzystać z takiej procedury uzyskacie Państwo kontaktując się z quotes@widebridge.pl