Dobry wynik przewozu drobnicy na kolei!

· · · · | Uncategorized

227 tysięcy jednostek (kontenerów z ładunkami i naczep samochodowych) – to wynik osiągnięty przez kolejowych przewoźników w drugim kwartale 2016 roku. W przeliczeniu stanowiło to blisko 343 tys. TEU (1 TEU jest odpowiednikiem standardowego kontenera 20-stopowego).

 

Urząd Transportu Kolejowego porównuje to z II. kwartałem 2015 roku i notuje 32,3 % wzrost.

 

W II. kwartale 2016. roku kolejowe przewozy intermodalne realizowane były przez dziesięciu licencjonowanych przewoźników. Fakt wzrostu przewozu drobnicowego przez kolej w II kwartale br. to również znacząca tendencja rosnąca w historii owych przewozów. Po raz pierwszy bowiem łączna masa w II kwartale przekroczyła 3 mln ton, a wykonana praca przewozowa to aż 1 mld tonokilometrów.

 

Jak statystyka ta przedstawia się zatem na tle całego rynku kolejowego? Otóż przewóz intermodalny to 5,8% – jeśli jest liczony masą towarów, zaś 8,6 % według wykonanej pracy.

 

Należy jednak nadmienić, że średni poziom tych wskaźników w zestawieniu innych krajów Unii Europejskiej jest od 3 do 4 razy wyższy niż w Polsce.

 

Przewozy drobnicy w kontenerach to z pewnością szansa na rozwój sektora kolejowego. Trzeba jednak wówczas korzyść upatrywać na trasach dalszych niż 250 km – kolej wówczas jest w stanie konkurować z bardzo dobrze rozwiniętym transportem drogowym.
 
Nasza kompleksowa oferta nie pomija również transportu kolejowego. Realizujemy przewóz zarówno drobnicowy, jak i pełno kontenerowy. Cieszymy się ze wzrostowej tendencji udziałów rynku kolejowego i zachęcamy do skorzystania z naszych usług w tym zakresie.