Czy inteligentne granice będą skuteczne?

No Tags | Uncategorized

Bezpieczeństwo w strefie Szengen jest wciąż tematem numer jeden. Obecnie UE wdraża rozwiązania, które będa zapobiegać falom imigrantów napływających do krajów Unii.

 

Projekt nazywa się Smart Borders, a jego działanie ma polegać na automatycznym weryfikowaniu osób przekraczających strefę, za pomocą danych biometrycznych.

 

Dane te, obok danych osobowych, będą zawierały wizerunek twarzy i cztery odciski palców.

 

Równocześnie i niezależnie od centrali UE, podobne prace prowadzi nasz rodzimy Instytut Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej wraz z firmami: Gemalto i JAS Technologie. Realizacja tego projektu trwała 3 lata, a ma być on wdrożony na granicach do roku 2020.

 

W praktyce system będzie oparty na trzech stanowiskach. Pierwszym z nich nadal będzie stanowisko, w którym urzędnik dokona odprawy granicznej, ale kolejne będzie już automatyczne. System będzie zczytywał z paszportu dane biometryczne i porównywał je z danymi na serwerze centralnym. Stanowiska odpraw będą także miały wersję mobilną, w autobusach granicy wschodniej. Ważnym elementem całego systemu jest centralny serwer. Dostęp do niego będzie miał każdy punkt graniczny, a także służby, które będą chciały wyrywkowo uzyskać informacje o podróżującym. Ważnymi danymi dla organów będą informacje o długości pobytu osoby – aktualnie podróżujący spoza UE, mogą przebywać na jej terenie 90 dni w czasie 180 dni. Jeśli ten czas zostanie przekroczony, wszczynane zostają dedykowane procedury.

 

Aktualnie system już uzyskał pomyślne wyniki po testach i jest po stronie decyzyjności Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Administracji.

 

Statystyki z polskich punktów granicznych mówią o 35 mln odpraw na zewnętrznej granicy lądowej w roku 2016.

 

Warto wspomnieć, że taki system z powodzeniem działa w USA od dawna.

 

W strefie Szengen ma on pomóc uszczelnić granice, zapewnić bezpieczeństwo zarówno obywatelom Wspólnoty, jak też podróżującym w jej granicach.

 

System przewiduje też pobieranie danych biometrycznych, na przejściach granicznych, od osób, które jeszcze nie widnieją w centralnym rejestrze.