Co wydarzyło się na warszawskim lotnisku w ciągu 9 miesięcy?

· · · · · · | Ciekawostki · Transport

Zbliża się koniec roku. Większość polskich firm podsumowuje swoje działania. Warszawskie lotnisko Chopina ma się czym pochwalić…

 

Lotnisko Chopina opublikowało dane dotyczące ilości odprawianych towarów na swoim lotnisku w okresie od stycznia do września 2015 roku. Do tej pory odprawiono tam  już 43 tysiące ton towaru. Dominuje cargo importowe bo aż 23,7 tysiące ton.

 

 

Najpopularniejsze kierunki (wg wielkości wolumenu):

  • Lipsk
  • Kolonia
  • Nowy Jork
  • Dubaj
  • Chicago

 

 

W porównaniu do całościowych danych z zeszłego roku, na wszystkich Polskich lotniskach (nie tylko w Warszawie) odprawiono w 2014 roku 74,2 tysiące ton frachtu.

Biorąc pod uwagę aktualne dane z pierwszych 9 miesięcy roku, ilość ta prawdopodobnie wzrośnie w roku bieżącym.

 

 

Prym wśród przewoźników cargo wiodą Polskie Linie Lotnicze LOT, które przewiozły do tej pory 16,2 tys. ton.  Linia ta wyraźnie dominuje, gdyż pozostali przewoźnicy odprawili o wiele mniej:

UPS Airlines (6,8 tys. ton), European Air Transport (6 tys. ton), Emirates (4,4 tys. ton), TNT Airways (2,2 tys. ton).

 

 

W zestawieniu z pozostałymi polskimi portami lotniczymi, lotnisko Chopina w Warszawie odprawia najwięcej towaru.  Miało ono w 2014 roku 67 proc.  udział w krajowym cargo. Na drugim miejscu znalazło się lotnisko w Katowicach z 13% udziałem.

 

 

W Polsce towary odprawia się głównie w segmencie „on board” czyli na pokładzie samolotu – 57%. Niecałą jedną trzecią (28%) ładunków przewożono z i do polskich lotnisk TIR-ami, czyli w ramach tzw. cargo RFS (Road Feeder Service). Ostatni trzeci segment to Poczta  z 15% udziałem.