Chiny podpisały konwencje TIR

· · | Transport

Chiny jako 70 kraj ratyfikowały Konwencję TIR, przystępując tym samym do największego na świecie standardu dla międzynarodowego tranzytu celnego towarów. 

 

Podpisanie konwencji pozwala uprościć procedury na przejściach granicznych  i w urzędach celnych. Prawo to wejdzie w Chinach w życie 5 stycznia 2017 roku. Dzięki wprowadzeniu tej konwencji  transport lądowy między Azją i Europą zostanie zintegrowany. Ma to również znaczenie dla inicjatywy tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku. Odtwarzany starożytny korytarz handlowy między Azją a Europą będzie mógł opierać się nie tylko na transporcie kolejowym, ale również samochodowym.

 

 

Ponadto, ułatwione zostaną przewozy do sąsiednich krajów Chin tj.Rosji, Afganistanu, Kazachstanu, Kirgistanu, Mongolii i Tadżykistanu, które już korzystają z konwencji TIR.

 

 

„Cieszę się z powodu przyjęcia Chin do rodziny państw uczestniczących w systemie TIR – mówi Umberto de Pretto, Sekretarz Generalny IRU. – Jest to ważny krok w harmonizacji standardów i ożywienia transportu, handlu i rozwoju w całej Eurazji. IRU jest zdecydowanym zwolennikiem inicjatywy Chińskiego Pasa i Drogi (China’s Belt and Road Initiative), a my będziemy nadal ściśle współpracować z chińskim rządem i środowiskiem biznesu, zwracając uwagę na wdrażanie systemu TIR.”